Úspěch č.1 - Zveřejnění článku na stránkách MF Dnes

30. září 2012 v 15:29 | Evelyn |  Úspěchy
Studenti čtou a píší noviny
Loni v říjnu se mi téměř podařilo svůj článek dostat do novin. Jenom téměř. Ale Mladá Fronta Dnes ho uveřejnila na svých internetových stránkách, což taky považuju za velký úspěch. Každý semestr totiž MF Dnes vyhlašuje téma, na které studenti můžu psát své články s názory. Já psala článek na téma o našich méně přispůsobivých občanech. Ale přece jenom, bylo to před rokem. Teď, když se na to dívám, tak přesně vím, co bych napsala jinak. S věkem se prostě názory mění. Ale i tak jsem za to uveřejnění ráda. Ten článek si můžete přečíst, když kliknete na celý článek.


----------------------------------------------------------------
Určitě se vám to už taky stalo: Jdete po ulici nebo stojíte na zastávce, a kolem vás najednou prochází skupinka hlučných Romů. Vaše první reakce pravděpodobně bude, že si hned zkontrolujete své osobní věci. Ale proč tomu tak je? Proč my je máme brát s respektem a oni nás ne?

Těmito otázkami se lidé zabývají už léta, a přesto pořád není vhodné řešení, jak z těchto problémů ven. Romové jsou od přírody kočovní lidé, a když je tady dlouho komunisté drželi uvnitř státu, je jasné, že se v nich něco muselo změnit. Místo stěhování se usadili na místech, kde se stále ve velkém rozmnožují a žijí si po svém…

Pak přichází na řadu demonstrace. Lidem se přirozeně nelíbí, že tvrdě pracují, zatímco většina Romů v klidu pobírá sociální dávky. Ale jak je donutit jít pracovat? Jak je donutit začlenit se do naší společnosti, když to je proti jejich přirozeným pravidlům?

Ideální řešení by mohlo být snížení sociálních dávek pro lidi, kteří jich zneužívají. Jenže tady je zase riziko, že se díky tomu zvýší počty krádeží v obchodech a nejen tam. Kdyby si ale našli pořádnou práci, mohlo by to být úplně jinak. Jenže to by museli mít dostatečné vzdělání, ke kterému své děti bohužel nevedou. To se pak odráží na chování většiny romských dětí. Neumějí žít s respektem a úctou k ostatním lidem. Neříkám, že jsou takoví všichni. Je pár výjimek, které se pokouší nebo se jim už dokonce podařilo začlenit se do společnosti, ale není jich mnoho.

Když budete děti vést od malička ke krádežím a nechuti k práci a vzdělání, asi už tušíte, co z nich vyroste. A to, co se naučili, pak předávají dál svým potomkům, a takhle to jde pořád dokola. Je to nekonečný koloběh, ale já věřím, že se postupem času podaří všechny problémy spojené s tímto tématem vyřešit. Záleží jen na nás, jak se zachováme. Když budeme doma při sledování zpráv jenom nadávat pesimistickými řečmi typu: ,,Bože, kde my to žijeme?", tak se toho asi moc nezmění. Demonstrace mají smysl, pokud chcete vyjádřit svůj názor, ale jen do té doby, než to vypukne v násilí.

Raději proto můžeme začít i sami a bez násilí. Třeba peticemi nebo správným výběrem při volbách. Když budete volit nejmenované strany, které Romy v jejich chování doslova podporují stylem zvyšování sociálních dávek, tak si zřejmě moc nepomůžete. Nebo ještě hůř: k těm volbám ani nepůjdete. Proč? Představte si, že by si to takhle řekli všichni? Jak by to pak dopadlo? Tak se na chvíli zastavte, usmějte se, a řekněte si: ,,I můj hlas přece může něco změnit!" A je to pravda.

Eva Urbančíková
----------------------------------------------------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jakým způsobem se dokážete nejlépe vyjádřit?

Mluveným projevem 25% (12)
Písemným projevem 39.6% (19)
Pantomimou 4.2% (2)
Jinak 6.3% (3)
Vším možným! Hlavně, když ostatní pochopí, co myslím.:D 25% (12)

Komentáře

1 Eddie Downey Eddie Downey | Web | 1. října 2012 v 19:16 | Reagovat

wooow ji hodně dobrá....moc pěknej článek k zamyšlení....PS jsem ráda že si konečně něco zas přidala :))

2 Coach Outlet Online Coach Outlet Online | E-mail | Web | 5. října 2012 v 8:40 | Reagovat

caili0921This is a mainstream view in the community have great supporters, great view.

3 Anitta Anitta | Web | 7. října 2012 v 12:46 | Reagovat

Jo, to jsem už od tebe četla :) Hezky napsané. A názory se mění pořád, zvlášť když člověk dospívá :-D. Škoda, že jsem o tom tehdy nevěděla a taky něčím nepřispěla :-)

4 Kotletka Kotletka | 8. října 2012 v 2:52 | Reagovat

:-) Chceš být novinářkou a to vyžaduje alespoň nějaké to kritické myšlení, takže se tě zeptám. Kdes čerpala informace, které uvádíš ve svém zamyšlení? Ověřila sis je, nebo jsi je nekriticky převzala? Byl zdroj důvěryhodný, nebo jsi to tak prostě slyšela? Například tohle: "Jenže to by museli mít dostatečné vzdělání, ke kterému své děti bohužel nevedou." - tento názor je velmi často slyšet, velmi často vidět. Jak sis ověřila, že většina romů nevede své děti ke vzdělání? Můj tip je, že jsi prostě převzala obecný názor (dávky, pracovitost) a ten jsi teď jen přestylizovala (s ničím novým, či originálním nepřicházíš). Tento obecný názor (o nemž nemám v úmyslu soudit, zda je pravdivý nebo ne) mají často i lidé, kteří nikdy neměli možnost vidět výchovné metody nějaké romské rodiny. Takže, byla jsi někdy v nějaké romské domácnosti? Já jsem už tři roky dobrovolník ČvT (doučovala jsem děti ve dvou romských domácnostech a letos pokračuji) a i když mám o tomto tématu jisté povědomí (krom své vlastní zkušenosti i přímo vyprávěné zkušenosti jiných dobrovolníků a odborníků na supervizích), netroufla bych si tento široký problém generalizovat a odbýt ho jednou takto ultimátní větou. Takže, jestli chceš získat nějakou tu osobní zkušenost pro další články (kterých je na toto téma jistě třeba), můžeš se třeba kouknout, jestli není intergrační program blízko tvého bydliště (http://www.clovekvtisni.cz/index2.php?id=240) ;-)

P.S. Tam, kde jsem byla já osobně, jsem se nesetkala s rodiči nedbajícími na vzdělání dětí - naopak. Ale zato jsem narazila dvakrát za sebou na třídní učitelku (pokaždé jinou!), která házela klacky pod nohy rodičům i dítěti a dělala chyby ve své profesi, ale jen vzhledem k mým (romským) svěřencům (žeby náhoda? To by bylo téma na článek)

5 Evelyn Evelyn | Web | 19. října 2012 v 23:04 | Reagovat

[4]: Díky za komentář.:-) Já se jen snažila shrnout problematiku na téma, které bylo předem dané. Sama jsem zastáncem toho, že nejsou všichni jenom špatní (osobně znám i vyjímky). Mě šlo jen o shrnutí tohoto problému. To doučování je super nápad! Ve škole jsem letos začala s programem, který završí příští školní rok mezinárodní maturita, a jedním z cílů programů je zaměřit se i na volnočasové aktivity a pomoc lidem, kteří to potřebují. Z toho okruhu bude taky závěrečný diplom, takže i to je velká motivace. A navíc, pomáhání lidem mě vždycky bavilo. Díky za ten odkaz, mrknu se na to.:-)
P.S.: Tento článek jsem psala před rokem, kdy jsem měla přece jenom trochu jiné názory, než teď.:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Copyright © 2006-2014 , www.didlinka-evicka.blog.cz